Terakotová podlaha je skvostem!

Ve Středomoří se s terakotovými podlahami setkáte velmi často. V našich končinách jsou spíše výjimkou, ale o to větší cenností, když s ní setkáte třeba ve starším domě či bytě. Majitel měl rozhodně vkus a bourat něco takového by byl hřích. Oceňte tohle dědictví starého domu či bytu. Je to nádherná a funkční starožitnost, která si zaslouží renovaci a nejlepší péči.

Terakotu známe většinou jako materiál, ze kterého běžně vídáme květináče a ozdobné nádoby na květiny. Je to také materiál, ze kterého se vyrábí kvalitní střešní krytinyPodlahy z terakoty dávají možnost vytvořit mozaiky a vzory jak tradiční a starobylé, tak i moderní a nadčasové. Charakteristickou barvou jsou různé teplé tóny hnědé, cihlové, béžové a oranžové.

Co je to terakota?

Je to pálená hlína, podobně jako cihla, speciální směs jílů, jejíž výsledná barva i kvalita je závislá především na způsobu vypalování. A to je hotové umění! Navíc materiál pracuje i s postupujícím časem, takže i vzhledterakotových podlah se časem mění, většinou přechází do ještě teplejších a hřejivějších barev. Po letech se může stát i to, že každá dlaždice bude mít trošku jiný odstín barvy a není to na závadu, je to typický rys terakotových podlah.

Porézní povrch se výborně řemeslně opracovává a dodává materiálu výjimečný a neopakovatelný vzhled. Ten bývá esteticky více ceněn než strojová výroba, při které nelze originality a někdy i zvláštních barevných efektů dosáhnout. Posléze se terakoty ošetřují impregnací nebo jinými způsoby, aby se zvýšil lesk, odolnost a omyvatelnost. Většinou se používají přípravky obsahující vosk nebo jiné přírodní materiály. Po první pokládce ale počkejte tak 6 týdnů, až se podlaha vydýchá a upraví se barevnost. Pak je čas na impregnaci.

Kam se hodí?

Je to odolný typ dlažby a se správným výběrem vzorů a tvarů dlažby ji můžete použít naprosto kamkoliv. Obecně jde o dražší typ dlažby, a tak je doporučován zejména tam, kde bude dlouhodobě, pravděpodobně po celé generace, kde bude dotvářet rustikální, středomořský nebo honosný dojem, celé místnosti nebo domu. V posledních letech se hojně využívá také v loftových bytech nebo penthousových typech bydlení.

Vstupní haly, obýváky, kuchyně nebo balkony či terasy – to jsou všechno vhodní adepti na tuhle luxusní podlahu.

Terakota:

  • se hodí i nad podlahové topení, díky propustnému materiálu vede teplo podobně dobře jako třeba dřevěná podlaha.
  • tenčí obklady (cca 1 cm) můžete využít i v patrových budovách, výhodou takové dlažby je pak také to, že není třeba nějakých speciálních podlahových úprav pod pokládkou.

TIP: Na terakotové podlahy koupíte speciální prostředek i u nás, tak neváhejte jí dopřát pořádnou dávku kosmetiky. Ať terakota svou barvou hřeje na pro oko i pro duši. Doporučujeme přípravek Sidolux Expert.